چند نمونه از هک رشد در استارتاپ ها

چند نمونه از هک رشد در استارتاپ ها

در مقاله قبلی توضیحی در مورد هک رشد و هکر رشد دادیم و تعاریف مختلفی در مورد هک رشد ارائه دادیم. فهم تعاریف تا وقتی مثال کاربردی وجود نداشته باشه، راحت نیست. به همین خاطر در این پست چند نوع از هک های رشدی که روی استارتاپ های مختلف صورت گرفته و موجب رشد اونها شده آورده شده تا علاوه بر درک بهتر تعاریف، به اهمیت وجود یک هکر رشد در هر استارتاپ پی برده بشه.

Airbnb:

یک استارتاپ موفق در زمینه گردشگری ست. زمانی که از تکنیک های هک رشد استفاده کرد، رشد بسیار خوبی را تجربه کرد. مردم از طریق Airbnb می توانند خانه های خود را به گردشگران اجاره دهند و در فصول مختلف سال درآمدزایی داشته باشند. همینطور گردشگران می توانند با پرداخت هزینه کمتری در شهرهای مختلف اقامت داشته باشند.

رشد Airbnb از جایی شروع شد که آگهی های خود را به طور مستقیم در سایت Craigslist منتشر می کرد. برای این کار هیچ API ای وجود نداشت. Airbnb برای این کار با استفاده از مهندسی معکوس توانست به کدهای آگهی سایت Craigslist دسترسی پیدا کند و این امکان را فراهم کرد تا صاحبان منازل هنگام ثبت منازل خود در سایت Airbnb بتوانند به طور خودکار و مستقیم آگهی را در Craigslist منتشر کنند.

به این روش Airbnb شاهد رشد چشمگیری در تعداد کاربران خود در مدت زمان کوتاهی بود. البته بعد از این که سایت Craigslist متوجه این باگ شد، آن را برطرف کرد، اما دیگر Airbnb از این فرصت استفاده کرده بود. نکته مهمی در هک رشد وجود دارد و آن این است که:

تکنیک های هک رشد بلند مدت نیستند و استارتاپ / شرکت ها باید در کوتاه مدت بتوانند به رشدی که مدنظرشان است، برسند.

هک رشد airbnb
صفحه مربوط به پست مستقیم آگهی های Airbnb در سایت Craigslist

Paypal:

مورد اول: همه چیز از همکاری با eBay شروع شد. از زمانی که eBay درگاه پرداخت paypal را به سایت خود اضافه کرد، paypal متوجه محبوبیتش میان کاربران eBay شد. در این موقع paypal قراردای با eBay منعقد کرد که در این قرارداد، فروشندگان eBay در صورتی می توانستند از لوگوی paypal استفاده کنند که تراکنش های خود را فقط با درگاه پرداخت این سایت انجام دهند.

این امر باعث شد تا لوگوی paypal در کنار لوگوی بزرگانی همچون ویزا و مسترکارت قرار گیرد و اعتبار زیادی را برای آنها ایجاد کرد.

نتیجه این همکاری رشد چشمگیر paypal را به همراه داشت که باعث شد بعدها eBay، پیشنهاد خرید ۱٫۳ ملیارد دلاری را به paypal بدهد.

مورد دوم: paypal با استفاده از تکنیک “دعوت از دوستان” توانست به رشد میلیونی کاربران دست یابد. به این شکل که اگر هر مشتری، شخص دیگری را به paypal دعوت کند به هر کدام از آنها ۱۰ دلار پادش می داد و این موضوع مشتریان فعلی را تشویق می کرد تا کاربران زیادی را به سیستم دعوت کنند.

 

Dropbox:

دراپ باکس خیلی سریع متوجه این موضوع شد که پیشنهاد فضای ابری رایگان در ازای دعوت دوستان یک روش عالی و کاربردی می باشد تا بتوانند محصولشان را به کاربران بیشتری معرفی کنند. دراپ باکس با این سیستم تشویقی و دادن پاداش ۵۰۰MB فضای ابری رایگان در ازای دعوت از دوستان و ثبت نام آنها در سایت توانست به رشد چشمگیری در تعداد کاربران خود دست یابد، به گونه ای که در کمتر از دوسال رشد ۴۰ برابری را تجربه کرد و تعداد کاربرانش از ۱۰۰۰۰۰ به ۴۰۰۰۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرد.

هک رشد دراپ باکس

Hotmail:

فرض کنید در سال ۱۹۹۶ هستید و یک سرویس ایمیل تحت وب راه اندای کرده اید، این سرویس ایمیل مجانی ست اما باز هم رشد زیادی ندارید و کاربران کمی از سیستم شما استفاده می کردند، برای رشد و معرفی بیشتر محصول تان چه کاری انجام می دادید؟ فرض کنید شما یک هکر رشد هستید و قصد دارید به این سرویس در رشدش کمک کنید چه تکنیکی به کار می گرفتید؟!

همه این شرایط برای Hotmail وجود داشت و آنها در چنین وضعیتی بودند تا اینکه با یک جمله ساده توانستند رشد باورنکردنی را مشاهده کنند.

آنها فقط یک جمله را در انتهای ایمیل ها به صورت خودکار قرار داده بودند:

هک رشد در هات میل

PS: I Love You. Get Your Free Email at Hotmail

تنها همین جمله کافی بود تا آنها بتوانند در عرض ۱٫۵ سال ۱۲ میلیون کاربر فعال بدست آورند. جالبه که در این زمان، تنها ۷۰ میلیون کاربر اینترنت در دنیا وجود داشت.

 

هک رشد در hotmail

 

بیشتر بخونید : استراتژی هک رشد فروشگاه اینترنتی جت دات کام

این موارد نمونه های معروفی از هک رشد می باشد که تاثیر زیادی برایشان به همراه داشته. شما چه نمونه های دیگری می شناسید؟

اشتراک در خبرنامه